Autor Wątek: Ektomorfik, Endomorfik, Mezomorfik Predyspozycje  (Przeczytany 16717 razy)

Dementor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 647
Ektomorfik, Endomorfik, Mezomorfik Predyspozycje
« dnia: Marzec 29, 2014, 15:39 »

Jaki typ budowy ciała posiadasz?

 

Pomimo, że indywidualne różnice są ważne, wielu trenerów na siłowniach przyjęło ogólne typy, wzorce budowy naszego ciała by łatwiej określać indywidualne predyspozycje, potrzeby i cele. Bez względu na wiek, rasę oraz płeć - każdy mniej lub bardziej może przypisać się do danego typu budowy ciała. Te 3 rodzaje to: ektomorfik, mezomorfik i endomorfik, są one zależne od naszej budowy genetycznej. Mają one więcej wspólnego ze strukturą kośćca i całej 'ramy' kostnej, aniżeli ze strukturą mięśni. Ciekawą jest jedna wspólna cecha jaką wszyscy posiadamy. Każdy z nas z reguły jest niezadowolony ze swojej budowy. Chudy chce nabrać masy, muskularny chce być bardziej 'pocięty', nie wspominając już typowych grubasów. Nie wolno jednak popełniać pospolitego błędu, wierząc, że reguły diety i ćwiczeń są takie same dla poszczególnych typów. Trzeba sobie uświadomić, że jednak każdy jest inny i dostosować te reguły do siebie. Spójrzmy na ogólne cechy ektomorfika, mezomorfika i endomorfika:

 

Ektomorfik:

Ektomorfik jest to człowiek charakteryzujący się drobną budowa ciała, który ma bardzo duże problemy z budowaniem masy mięśniowej oraz u którego metabolizm przebiega niezwykle szybko. Można powiedzieć, że pozytywnym aspektem organizmu ektomorfika jest fakt iż jego ciało bardzo szybko odbudowuje ubytki spowodowane treningiem (oczywiście przy założeniu, że stosowana jest właściwa dieta). W związku z tym raczej nie występuje u niego ryzyko przetrenowania. Ciało ektomorfika zawiera zazwyczaj niski poziom tłuszczu. Ektomorficy w porównaniu do ludzi należących do innych kategorii, muszą spożywać znacznie większe ilości kalorii [można spokojnie dodać 1000 lub 2000kcal], jeżeli tak się nie będzie działo, mięśnie w okresie regeneracji zużyją całe pokłady energii a potem 'strawią siebie same'. Minimum 5 pełnowartościowych posiłków dziennie, preferowane duże ilości złożonych węglowodanów oraz białka. Jeżeli chodzi o trening nie można sobie popuszczać. Intensywność plus ciężar równa się masa. Treningi muszą być ciężkie by należycie pobudzić mięśnie do wzrostu.

 

13.jpg

 

 

Endomorfik:

Endomorfik to człowiek sporych rozmiarów, przysłowiowy ''kawał chłopa''. Posiada krępą budowę ciała, ciężkie i grube kości. W jego przypadku metabolizm bije na głowę dwa poprzednie przypadki a to za sprawą niezwykle wolnego tempa. Potrzebuje on jeszcze mniejszej ilości kalorii dziennie aby utrzymać stałą masę ciała. Należy przyłożyć uwagę do zmniejszonego spożycia tłuszczów i węglowodanów. Polecane są chude źródła białka takie jak ryby, indyk i białka jaj. Dobrym sposobem jest spożywanie 7 mniejszych posiłków dziennie, co pozwoli na lepsze spalanie kalorii. Należy stosować aeroby - pływanie, jazda na rowerze itp. Trening powinien składać się z serii o umiarkowanym ciężarze, z limitowanym czasem odpoczynku pomiędzy nimi. W związku ze spowolnionym metabolizmem zwiększa się również czas przeznaczony na odpoczynek i regenerację.

 

Zydrunas.jpg

 

 

Mezomorfik:

Mezomorficy tacy ludzie są w pewnym sensie najszczęśliwsi spośród trzech wszystkich. Mają tendencje do bycia muskularnymi, zachowując najlepsze atrybuty ektomorików i endomorfików. Mezomorfik to typ człowieka, który raczej nigdy nie ma problemów ze zmianą wagi ciała. Jego metabolizm na ogół uznawany jest za normalny. W porównaniu z ektomorfikiem, mezomorfik jest zwykle silniejszy, większy a jego ciało zawiera nieco więcej tłuszczu. Dużym plusem organizmu mezomorfika jest fakt iż nie musi on dostarczać tak dużej ilości kalorii aby utrzymać ''status quo''. Powinien się on stosować do ogólnych zasad dobrej diety, nie przesadzając z dowozem kalorii aby zachować w miarę nieotłuszczoną sylwetkę. Jeśli chodzi o wady można tutaj przede wszystkim powiedzieć o wydłużonym okresie regeneracji między sesjami treningowymi oraz o zbytniej pewności siebie. Mezomorficy często wierząc ślepo w swoją wspaniałą genetykę - nie poświęcają odpowiedniej uwagi dobrze zbilansowanej diecie i ciężkiemu treningowi.

 

arnold-schwarzenegger-bodybuilding-10.jp

Kulturystyka || Forum Sportowe || Suplementy i Odżywki

szymon12159

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 155
Ektomorfik, Endomorfik, Mezomorfik Predyspozycje
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2014, 15:53 »

Coś mi się wydaje że jestem w 80% mezo najbardziej, bo endo na pewno nie .. ewentualnie z lekka ekto  

I prawda, nie zwracam uwagi na diete, chodz chce czasami ja miec  

Może ktoś sie inny wypowie co do swojej genetyki ?

Jeżeli wybrałeś tę drogę, to nie narzekaj że w życiu będziesz miał pod górkę!

Dementor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 647
Ektomorfik, Endomorfik, Mezomorfik Predyspozycje
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 29, 2014, 15:57 »

Trzeba mieć na uwadze, że raczej nie ma czegoś takiego jak np czysty endo czy czysto mezo, raczej są typy mieszane, kilka cech z jednej budowy, kilka z innej. Coś w tym stylu.

Kulturystyka || Forum Sportowe || Suplementy i Odżywki

TND

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 115
Ektomorfik, Endomorfik, Mezomorfik Predyspozycje
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 29, 2014, 16:49 »

Trzeba mieć na uwadze, że raczej nie ma czegoś takiego jak np czysty endo czy czysto mezo, raczej są typy mieszane, kilka cech z jednej budowy, kilka z innej. Coś w tym stylu.

Dokładnie.

Choć z drugiej strony obojętnie gruby czy chudy każdy siebie zalicza do gupy "pierdomorfików" czyli szybko łapie tłuszcz powoli go spala, wolno łapie mięśnie i szybko je gubi

 

Dodam jeszcze, że puki nasz układ kostny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty możemy go w pewnym stopniu formować. Dlatego warto we wczesnym wieku zacząć trenować i mieć odpowiednią dietę, która pozwoli nam utrzymać odpowiedni profil hormonalny tj wysoko testosteron, nisko estradiol (w budowie ciała przekłada sięto na szerokie bary i wąskie biodra to tak w skrócie, bardziej zainteresowani niech sobie poszukają jaki wpływ na budowę mają poszczególne hormony )

 

Kolejna rzecz typ budowy ma niewiele wspólnego z metabolizmem. Tzn ma, ale jest on elastyczny i odpowiednio postępując można go wg potrzeby przyspieszyćlub zwolnić, co nie znaczy że to proste


Tags: